11 Temmuz 2008 Cuma

CMA Olmak İçin...

Herkese Merhaba;


CMA sertifikası daha öncede belirttiğimiz gibi Türkiye'de alınması en ulaşılabilir ve içerdiği konular nedeniyle Kurumsal Finans Yönetimi süreçlerini içinde barındıran ve bu alanda uluslararası nitelikte formasyon sağlayan bir Finansal Yönetim sertifikasıdır. Bununla beraber her sertifikasyon ve diploma programında olduğu gibi CMA Sertifikası da bir süreç gerektirmektedir. Bu süreci sizinle sıralı maddeler şeklinde paylaşmaya çalışacağım.

1. Karar Verme Süreci :
Sertifikasyon programına başlamak için öncelikle bu programın sizin ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını ve amaçlarınıza hizmet edip etmeyeceğini analiz etmeniz gerekmektedir. Bunun için Türkiye'de http://www.cmaturk.net/, dünya için de http://www.imanet.org/ adresini ziyaret ederek bilgi edinmeniz kararınız için etkili olacaktır.

2. Üyelik Süreci :
Karar verme aşamasından sonra enstitüye üye olmanız gerekmektedir. Bunun için https://www.imanet.org adresinden başvuru formunu doldurmanız ve doldururken CMA sertfikasyonunu almak istiyorum kutucuğunu işaretlemeniz yeterli. Bugün itibari ile toplam başlangıç ödemesi $450, bundan sonra her yıl için ise $225 . Bu şekilde ensitütün üyelerine açık olan yayın ve hizmetlerinden de yararlanabiliyorsunuz.

3. Sınavlara Hazırlık:
Bu aşama genelde en doğru karar verilmesi ve kendinizi en iyi tanımanız gereken aşama olarak belirtilebilir. Temelde 2 çalışma şeklinden bahsedebiliriz. Birincisi self-study, diğeri ise CMA Hazırlık Programı'na katılmak. Self-Study özellikle İstanbul dışında çalışan veya kendi bilgi ve tecrübesine güvenerek aynı zamanda hazırlık için yaklaşık 200-220 saat ayırabilecek kişilere önerilebilir. Self-study için değişik kaynaklar önerilsede şu ana kadar en etkin olduğu görülen Gleim CMA Review eğitim setleri ile çalışmak daha uygun olacaktır. Gleim CMA Review setleri'ni kargo ve gümrük masrafı olmadan http://www.cmaturk.net/gleim.html adresinden temin edebilirsiniz.


CMA Hazırlık Programları ve CMA Eğitimleri  de Türkiye'de ve dünyada CMA Sertifikası hazırlık sürecinde en çok tercih edilen yöntemdir. Türkiye'de  yaklaşık 6 yıldır profesyonel anlamda yürütülmekte ve yılda yaklaşık 100 katılımcıya hizmet verilmektedir. Özellikle sınıf ortamında çalışmaya alışmış ve sorularına cevap arayan katılımcılar için ideal bir seçenek olabilir. Türkiye'de CMA Hazırlık Programı hakkında daha fazla bilgi almak için http://www.cmaturk.net/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

4. Sınavlara Giriş :
Sınavlar girebilmek için öncelikle kendinizi hazır hissetmeniz en önemli şart. Hazır olduğunuza inandıktan sonra, http://www.imanet.org/ adresinden girmek istediğiniz sınav kutucuğunu işaretleyerek, CMA sertifikasyon sürecine başlamış oluyorsunuz. Bu kayıt sonrası gireceğiniz CMA sınavı için size sağlanacak 11 haneli kod ile http://www.prometric.com/ICMA adresinden CMA sınav tarihini ve saatini seçerek rezervasyonunuzu yaptırabiliyorsunuz.


5. CMA Sertifikasını Alma
Bu aşama tabiki işin en zevkli kısmı, www.imanet.org sitesinde sınavları tamamladıktan sonra izleyeceğiniz çok basit bir süreç ile CMA Sertifika'nız adresinize kısa bir süre sonra postalanacaktır.

Yeni paylaşımlarda görüşmek üzere,
Mesut AKTAŞ

Hiç yorum yok: