11 Temmuz 2008 Cuma

CMA Sertifikası Hakkında

Herkese Merhaba;

Size Türkiye'deki profesyonellerin finansal yönetim alanında uluslararası bir sertifikasyona sahip olması amacıyla yürütülen CMA Sertifika programı hakkında genel bilgiler paylaşmak istiyorum.

CMA sertifikası Amerika'da 20.yüzyılın ilk yıllarında, sanayi devrimi ile kurulmuş olan ve 70'li yıllardan itibaren bugünkü ismi olana Institute of Management Accountants (IMA) olarak faaliyetlerini sürdüren enstitüye bağlı olan Institute of Certified Management Accountants (ICMA) kuruluşu tarafından düzenlenen bir finansal yönetim sertifikasyon programıdır.


CMA Sertifikası konuları içinde finansal planlama, performans yönetimi, finansal kontrol, tahminleme, yönetim ve maliyet muhasebesi, iç denetim, finansal analiz, finansal karar alma, kurumsal finansman, finansal karar verme teknikleri, yatırım kararlarının analizi ve etik konuları yer alır.

Türkiye'de CMA Sertifika Programı'nın düzenlenme nedeni olarak ise hızla değişen ve gelişen günümüz finans dünyasına ayak uydurabilecek ve farklılık yaratacak finans profesyonellerine bir taraftan bilgileri konusunda gelişim fırsatı sunarken, diğer taraftan sürekli eğitim programları ile günü yakalamalarını sağlamak ve onları ortak bir çatı altında biraraya getirmektir. 


Bu amaçla yola çıkmış olan CMA sertfikası içerik olarak, klasik anlamda vergisel işlemler için yapılan muhasebe ve raporlama teknikleri ile finansın temeli olan karar verme mekanizmasını içeren genel bilgi ve analiz tekniklerini bir arada harmanlamayı ve bunların uygulamalarını gerçek hayata geçirebilecek konulardan oluşmaktadır.

Dünyada bu alanda gelişmiş diğer ülkelerdeki bazı enstitülerinde benzer içerikli ve isimli sertifikasyon programları düzenlemelerine rağmen, özellikle ülkemizde çalışan finans profesyonellerinin bu sertifikasyona sahip olabilmesi için çok ciddi avantajları bulunmaktadır. Bu avantajları daha sonraki yazılarda daha farklı biçimlerde inceleyecek olsakta burda kısaca bilgi vermekte yarar görüyorum:
Temel olarak CMA sertifikasının diğer benzer sertifikalar göre Türkiye'de çalışan profseyonellere sağladığı 5 avantajdan söz edebiliriz :

1. İstanbul, Ankara ve İzmir'de sınava online olarak girilebilmesi,

2. İstanbul'da bir CMA Hazırlık Programı'na katılma olanağı, 

3. Bu sertifikasyonu alan veya alma yolunda olan ciddi bir topluluğun oluşması,

4. Türkiye'nin her yerinden kargo ile self-study CMA hazırlık materyallerinin talep edilebilmesi ve ulaştırılabilmesi,

5. Doğru bir Finansal Yönetim iş ağına ulaşma imkanı

Diğer bilgilendirmelerde yeniden buluşmak üzere,
Mesut AKTAŞ

Hiç yorum yok: