15 Temmuz 2008 Salı

CMA Hazırlık Programı

CMA sertifikasını almaya karar verdikten sonra sizi bu hedefe ulaştıracak bir araç olarak CMA Hazırlık Programına dahil olmaya karar verdiniz. Peki sonraki adımlarda neler yapmalısınız. Size kısaca bu adımlar konusunda bilgi vermek istiyorum.

1.Daha önceki yazıda ayrıntılarını verdiğim şekilde IMA ve ICMA üyeliklerinizi hazırlık program başlangıcını beklemeden başlatın, bu size programın ilk dönemlerinde istediğiniz anda sınava girme kolaylığı ve güveni sağlayacaktır.


2. İlk sınav başvurusundan programa devam ederken ikinci sınav için kayıt olun, bu size CMA Hazırlık Prrogramı bitmeden önce CMA Sertifikası'nı alabilme olanağı sağlar.


3. CMA Programı'na başlamadan önce mutlaka Institute of Management Accountants (IMA) internet sitesini (www.imanet.org) ziyaret ederek CMA programı, CMA sınavları, CMA Hazırlık Kaynakları ve sertifika içeriği ile ilgili detaylı bilgi edinin.


4. Programın başlangıç döneminde size verilecek materyalleri en iyi şekilde değerlendirmeniz çok önemlidir. Bunu söylerken klasik anlamdaki üniversite eğitiminden bahsetmiyor olduğumu bilmenizi isterim. Çünkü, bu programın en temel farkı katılımcının aslında çalışmakta tamamen özgür olması ve sınavlara girmenin sadece kendi iradesine bağlı olmasıdır. 


CMA Hazırlık Programı'na kayıt olduktan sonra size sağlanacak CMA Learning System materyalleri, CMA sınavlarına hazırlık için tamamlayıcı olacaktır. CMA kitap setlerinin yanı sıra, online soru bankalarına erişim hakkı da alacaksınız. CMA Hazırlık Programı'na katılırken ve ilgili konuyu çalıştıktan sonra bu soru bankaları aracılığı ile soru çözme ve gözden geçirme  size zaman kazandıracaktır.


5. CMA Hazırlık Programı'nın ilerleyen süreci içersinde en önemli sağlanacak fayda CMA Programı katılımcıları ve danışmanları ile iletişim olacaktır. Özellikle program sırasında ve sonrasında sağlayacağınız iletişim sizin kendi kendinize çalışmanızın uzun zaman alabileceği bir konuyu, çok hızlı ve anlaşılır bir şekilde anlamanızı sağlayacaktır. Tüm dünyada bu tip programların yüksek oranda başarılı olmasının en temel sebebi olarak da bu iletişim gösterilmektedir. Genel olarak bakarsak CMA Hazırlık Programı'na dahil olarak CMA Sertifikası sahip olma şansınızın çok daha yüksek olacağını söylemek, dünyada ve Türkiye'de başarı oranlarına baktığımız zaman, hiç de yanlış olmayacaktır. Önemli olan CMA sertifikası eğitim ve hazırlık sürecini kendi yararınıza en iyi şekilde yönetmektir ve bu kesinlikle sizin elinizdedir.

Tekrar görüşmek üzere,
Mesut AKTAŞ

Hiç yorum yok: