8 Temmuz 2008 Salı

Part 1 | Doğuş Kezer'den...

Merhaba arkadaşlar,

Bu sabah girdiğim part-1 sınavını 550 ile geçtim.
Sınavda ilk 8 bolum dışında 18-19 ile ilgili yorum ve hesaplama sorularının sayısı oldukça fazlaydı.
MC, MR ile ilgili 3-4 tane yorum ve hesaplama sorusu vardı.
Market structure konusunda pure competition ve monopolistic competition durumunda profit maximization kararları ile ilgili bir soru vardı. inflation-GDP growth-money supply ile ilgili yorum soruları, GDP calculation, tax multiplier, comparative advantage ile ilgili birkaç tane yorum ve hesaplama vardı.
Ayrıca trade barriers ile ilgili 3-4 tane yorum sorusu vardı. Balance of payments'a dahil olan current account ve capital account kırılımları ile ilgili bir yorum sorusu vardı. Foreign exchange ile ilgili kur hesaplamaları ve yatırım analizleri vardı.
Risk assessment ile ilgili pek soru yoktu. internal audit kısmında segregation of duties ile ilgili sorular ağırlıktaydı. operational audit, compliance audit ve financial audit ile ilgili basit yorum soruları vardı.
Systems control ve security measures ile ilgili soruların sayısı hatırı sayılacak ölçüde fazlaydı.
Sınava girecek olan arkadaşlara systems control ve security measures bölümünü özellikle iyi okumalarını tavsiye ediyorum. Ben bu bolumu çok önemsememiştim ve bu sorularda epey gol yedim.
Exponential smoothing ile ilgili bir hesaplama vardı. Regresyon ile ilgili yorum sorularının dışında regresyonda olası sapmanın boyutu ile ilgili bir hesaplama sorusu vardı.
Lineer programlama ile ilgili amaç fonksiyonunu isteyen basit bir modelleme sorusu vardı.
Ayrıca lineer programlamada modeldeki kısıtların hangisinin feasible alan içinde yer alan bir noktayı sağlayıp sağlamadığını sormuşlardı. PERT ile ilgili bir yorum sorusu vardı. expected value ve decision tree ile ilgili hesaplama soruları vardı. rassal sayıları kullanmanızı gerektiren basit bir simülasyon sorusu vardı. development of accounting standards ile ilgili olarak FASB ile SEC arasındaki ilişkiye yönelik bir soru vardı. 17. bolum ile ilgili olarak unqualified opinion, qualified opinion, adverse opinion kavramları ile ilgili bir soru vardı. 18. ve 19. bolum ile ilgili olarak bana kıyıda köşede kalmış bir ratio gelmedi, fakat hesaplama ve yorum sorularının sayısı oldukça fazlaydı. Aslında 18. ve 19. bolum ile ilgili yorum soruları için dahi biraz hesaplama yapmak gerekiyordu.

Özetle son konulara ağırlık vermenizde ve systems control&security measures bölümünü en azından bir defa okumanızda yarar var.

Sınavı gecen arkadasları kutluyorum ve yeni girecek arkadaşlara da başarılar diliyorum.
Doğuş Kezer


Aralık 12, 2006

Hiç yorum yok: