8 Temmuz 2008 Salı

Part 2 | Levent Peksu'dan...

Arkadaşlar Merhaba,

1.ve 3.sınavlardan sonra dün 2. sınavı geçtim. Mustafa Orhan ile konuşurken bu sınava hazırlanan ve sınav hakkında araştırmalarda bulunanlar için deneyimlerimi paylaşmamın faydalı olacağına karar verdik.

Benim 1. ve 3. sınavda yaşadığım sorun zaman yönetimi oldu. Her iki sınavda da 10-15 soruyu yetiştiremediğim için şansımı denemek zorunda kalmıştım. Hatta 3. sınavda sansımı denemek için vaktim bile kalmadı, bazı sorularda cevap işaretleme şansı bile bulamadım. Bu sınav öncesi kendime bir zaman çizelgesi hazırladım ve her 30 dakika sonunda kaçıncı soruya ulaşmış olmam gerektiğini belirledim. Sınav esnasında bu çizelgeye göre zaman performansımı ölçtüm. Bu taktik işime yaradı ve tüm soruları bitirip mark ettiklerime geri dönme şansım oldu. Takıldığım sorulara gereğinden fazla zaman ayırmamaya çalıştım.

Bu arada bir öneri, bir soruyu mark etmeden önce dört seçenekten birini işaretlemenizi tavsiye ederim. Zaman sıkıntısı yaşanırsa mark edilmiş ama cevap verilmemiş soruların kalmasını önlemiş oluyorsunuz.

Sorulan sorulara gelince;

Information Systems, E-Commerce & Technology: Diğer arkadaşların da belirttiği gibi oldukça fazla soru geliyor. Aslında buna şaşırmamak gerekir, toplam 20 unit’in 3 unit’i bu konular, yani 15%. Bana da 15-20 soru geldi söz konusu alanlardan. Bu konular çalışması kolay ve biraz IT ilgisi olan arkadaşların çok kolay başaracakları konular. Bu soruların bir avantajı da fazla zaman almayan, hızlı bir şekilde cevaplanan sorular. Bu konulardaki iyi zaman yönetimini zaman gerektiren sorulara ayırabilirsiniz.

Budgetting ile ilgili sorular geldi. Budget process, responsibilities, operating & financial budget, zamanlamalar (hangi budget diğerinden önce hazırlanır etc). Disputelar kim ve nasıl çözülür. Cash Flow budget & forecasting. Sanırım toplam 10 soru bu bölümden geldi.

Cost Management: Prime & conversion costs, direct & indirect costs, fixed & variable costs - relevant range, costing techniques (absorbtion, activity based backflush, lyfecycle, variable costing etc) Bu bölümlerden de yanılmıyorsam 10 soru geldi.

Overhead Allocations, Job Order Costing: Step down method, direct allocation etc. Overapplien & underapplied OH çok önemli, gerek to FG’s ve gerekse to COGS. Bununla ilgili detaylı ve uzun sorular geliyor. Soruyu anlamak ve hesaplamaları yapmak zaman alıyor. Bu konudan da sanırım 7-8 soru geldi.

Process Costing: Activity based costing, backflush costing (kaizen), spoilage, life cycle costing (hesaplamalı) etc. 3-5 soru geldi.

Cost Variance Analysis: Çok önemli konu... Hem verbal hemde hesaplamalı oldukça fazla soru geliyor. Pirce, quantity mix hesaplamaları. Static & flexible budget variance hesapları, materials – labor – overhead variance ve bunların quantity, price, mix variance hesapları. Bu bölümden yaklaşık 15 soru geldi, bazıları oldukça uzun sorular ve zaman alıyor. Gleim 288. sayfayı iyi bilen için kaçırılmaması gereken sorular.

Responsibility Accounting: Segment reporting, transfer pricing (4 soru geldi hesaplamalı), ROI, EVA. ROI ve Residual Income kıyaslamaları ve case study’ler vardı, hatırladığım kadarıyla 3-4 soru investment sorularıydı. Yine kaçırılmaması gereken sorular.

Balanced Scorecard & Overview of External Financial Reporting. Benim çalışmadığım konulardı. Scorecard ile ilgili 2-3 soru geldi.

Financial Statements: B/S, I/S, C/F kimler hazırlar, audit süreçleri, hangi sıklıkta yayınlanır, neleri içerir, C/F direct vs indirect method.

Cash & Receivables: Premium & discount notes. 3 soru geldi, Gleim 487 & 488 sayfaları bilenler için hesap çok kolay, yine kaçmaması gereken sorular. Hesaplamalara ek olarak accounting entry’ler de soruluyor. Örnek: 3 sene sonra accounting entry nasıl olmalı. Petty cash custodian responsibility sorusu vardı. Bu konulardan da 5-6 soru geldi.

Inventory & Investments: Perpetual & Periodic hesaplamaları, dolar value hesaplamaları. Lower of cost or market ile ilgili Gleim kitabında olmayan ancak cd de olan sorular var. Ceiling & floor hesabı yapılıyor ve ardından replacement value ile kıyaslanıp değer tespit ediliyor. Bu sorudan 3 tane geldi. Investment konusunda revaluation, unrealized gain & loss konularından sorular geldi. Gleim 523. sayfayı iyi bilmek gerekiyor. Held to maturity, trading ve available for sale konuları önemli.

Long Lived Assets: Lease contracts, capitalization, boot ve asset trade ile ilgili olarak accounting ve recording value, long lived assets imparement based on estimated future cash flows, depreciation (some of the years digits), R&D costs, etc. Sanırım 10-12 soru bu alanlardan geldi.

Liabilities: Current & Long Term ayrımları isteniyor. 5-6 tane debt instrument, her birinin detayı ve repayment schedule’ları veriliyor, bunlara göre short term liability hesaplaması isteniyor. Bu ayrım istenen 2-3 soru geldi. Yine premium & discount bonds ve interest expense recording soruluyor. Convertable bonds ve buna bağlı diluted earnings per share hesaplaması. Leasing, capital lease & operational lease. Deferred income tax and deferred tax assets – bununla ilgili 2-3 soru geldi, neden kaynaklanıyor nasıl record edilir vs. Bu alandan da 10-15 soru geldi.

Equity: Dividend & retained earnings hesaplamaları, treasury stock, EPS ve DEPS hesaplamaları (uzun case anlatılıyor, süreci ve zamanlarını anlayıp hesaplama yapılıyor), stock dividends, stock split ve RE etkileri, revenue recognition (acrual, cash ve installment satışları), long term inşaat contract sorusu,

Other Income Statement Items, Business Combination & Derivatives, SEC Requirements: Bu konuları hiç okumadım. Derivatives ile ilgili soru geldi. Case anlatılıyor ve derivative’lerden hangileri hedging ihtiyacını karşılar vs.

Özetleyecek olursam IT konularını okumanızda fayda var, bu sorular quick win ve uzun sorulara zaman aktarabileceğiniz sorular. Diğer konularda hesaplamaların nasıl yapıldığını pratik yaparak öğrenince gelen soruları yanıtlamak kolay oluyor. Zaman çizelgesini de tavsiye ediyorum.

Gleim’den konuları okuyarak ve cd’den sorular çözerek hazırlanmanızı tavsiye ederim. Sınav tarihi alınca çalışmak için motivasyon artıyor ve disiplinli çalışmak zorunda kalıyorsunuz. 30-45 gün sonrasına alınan sınav tarihi için rahatça hazırlanma fırsatı var. Herkese kolay gelsin...

Selamlar,
Levent Peksu.

Mayıs 21, 2008

Hiç yorum yok: