8 Temmuz 2008 Salı

Part 4 | Verda Erdener'den...

Arkadaşlar Merhaba,

Sizlerle 31 Mayıs’ta girdiğim Part4 sınav feedback’lerimi ancak simdi paylaşabiliyorum, zira mayıs ayındaki is dolayısıyla eğitim, seyahat ve ardından üç günlük yoğun CMA sınavı çalışma kampı dolayısıyla üç haftalık şirket dışı dışındaydım.Döndüğümde ise cevaplanacak yüzlerce mail vardı ve ay kapanışı donemiydi.


Part3 sınavını kasım ayında geçtikten sonra, hemen ardından, 30 Kasımda iki günlük çalışma ile Part4 sınavını almıştım.Ancak sınav sistemine yeteri kadar hazırlıklı olmadığımdan, tam sınırda bir notla geçememiştim.Bu girişimde en azından sınav formatına aşina olduğumdan sınava adaptasyonum daha hızlı oldu.

Zaman bu sefer de çok kısıtlıydı,dolayısıyla bütün sorular yetişmedi tabii ki.Sözel olanlara öncelik verdiğim için, aslında kolay olan sayısal kısımları yapamamış oldum.Örneğin 2 sınavda da ayni şekilde basit bir soruda gerçeklesen ve bütçe olarak gelir tablosu ve bilanço isteniyordu.Bu soru her ne kadar kolay olsa da verdikleri Word’ü andıran ortamda hazırlamak,her ne kadar bilgisayar kullanmaya yatkın olsanız da, bence onların ayırdıkları surenin oldukça üzerinde zaman alacaktır.

İlk sınavda detaylı bir cost variance sorusu ile karsılaşınca,bu seferki set daha rahat çözülebilecek tiptendi.Sorular Sehram/Banu ve Umut’a çıkanlara yakindi. İstenen bilgi tanım,avantaj ve dezavantaj ağırlıklıydı.Gecen sefer yapmamıştım, bu sefer Gleim’in tavsiye ettiği gibi, sınavın başında, sorulara tayin edilen surelerden bir zaman çizelgesi yapıp takip etmek yararlı oldu.

1- Transfer Pricing: Negotiated TP, behavioral factors, types of TP, advantages/disadvantages
2- Cost accounting fraud üzerine bir ethic sorusu (Overhead application rates fraud üzerine hazırlanmış bir soru)
3- Multinational’larin avantaj ve dezavantajlarına ilişkin soru
4- Quality- supplier evaluation; Cost of quality
5- Corporate Finance ; WACC calculation etc.
6- Performance measurement, how to improve etc.(advantages/disadvantages)
7- Motivation: Maslow's Hierarchy of Needs vs Frederick Herzberg's Two Factor Theory of Human Behaviour

Herkese tavsiyem tabii ki sınavların arasını açmamanız, çünkü zaman geçtikçe konular unutuluyor ve konsantre olmak güçleşiyor.

Gecen sefer geçme şansımı %50 görüyordum, bu sefer %60 diyorum, ama tabii ki okuyan kişinin yorumlaması bu sınavda önem kazanıyor.

Umarım hepimiz geçeriz, güzel haberleri sizlerle paylaşmak dileğiyle,
Verda Erdener


Haziran 11, 2007

Hiç yorum yok: