8 Temmuz 2008 Salı

Part 4 | Özgür Yarar'dan...

Selam,

Part 4'e girdim. 6 senaryoda toplam 19 soru soruldu. 3 senaryoda hesaplama gerektiren sorular vardı. Tamamında değil ama. Örneğin bir senaryo residual income ve EVA üzerineydi. Hesaplatma dışında avantajları dezavantajları soruldu.

Bir senaryo NPV ve sensitivity analiz gerektirdi. Etik sorusu gayet beklendikti. Diğer senaryo konuları balanced scorecard, takim kurmanın faydalarıydı (ayrı ülkelerde ayni amaçla kurulmuş takımlar arasındaki sorunlar, başarılı olamama nedenleri de istendi.).Hesaplamalar basitti.

EVA'yi hesaplatmadılar, formülünü hatırlamak yeterli.Kullanılan program geliştirilmiş sanırım. Daha önce giren arkadaşların anlattıklarından farklı. İşlemler metinlerin yazıldığı alana yazılıyor.Word'de yazmaktan farkı yok. Copy, Cut özellikleri var. Sadece önceki soruda yazdığınızı kopyalayamıyorsunuz. 3-1-2 ile sahaya cıktım. Önce hesaplamalı soruları, sonra etik, en son da yorum sorularını cevapladım. 5-10 dakikaya daha ihtiyaç duydum. Kafa dinçken işlemleri, kalan vakte göre yorum sorularını cevaplamayı doğru buluyorum. Kişiye göre değişir tabi.

Ömer’in Part 3'le 4'un arasını açmamak lazım yorumuna kesinlikle katılıyorum. Benim takvimim müsait olmadığı için ara verdim. Toparlamak vakit alıyor tabi.. IT ve marketing'le ilgili soru yoktu..Geçecek kadar yazdığımı düşünüyorum. Ama işlemli sorularda hata yaptıysam durum riskli. Yorum yapmak da çok anlamlı değil. Neticede elimde hiçbir referans yok, değerlendirene bağlı. Olmazsa da bir daha deneriz şansımızı..

Özgür Yarar

Ağustos 31, 2006

Hiç yorum yok: