19 Ağustos 2008 Salı

Part 2 | Mesut Aktaş'tan...


Herkese Merhaba;

Uzun bir aradan sonra girmiş olduğum Part II sınavını 520 gibi optimal bir skorla geçmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum.. Öncelikle üzerimden büyük bir yük kalkmasının yarattığı hafiflikten mutlu ve herkese bu mutluluğu yaşamak için acele etmesini tavsiye ettiğimi söylemek isterim.
Bu kadar güzel duygular üstüne sınavla ilgili bir şeyler yazmak başlangıçta zorda olsa sizinle hem sınav geçiş deneyimlerini, hem içeriği hem de uyguladığım taktikleri paylaşmak istiyorum.
Öncelikle uyguladığım taktiklerden başlamak isterim çünkü bende çoğu kişi gibi çok yoğun bir çalışma temposunda çalıştığım için sınava hakkıyla hazırlanma (aslında neredeyse hiç hazırlanma) fırsatı bulamadım. Fakat bazı genel taktiklerle bu sınavda başarı ile ayrılmanın mümkün olabileceğini özellikle yakın zamanda kurs almış ve bilgileri nispeten taze olanlar için daha da olası olduğunu belirtmek abartı olmayacaktır.

Öncelikle 240 dakikanın uzun ve yorucu bir süre olduğunu kesinlikle akıldan çıkarmamak gerekiyor. Bu sebeple sınav gecesini benim yaptığımın aksine güzel ve düzgün bir uykuyla geçirmenizin şart olduğunu söylemeliyim. Çünkü ekran karşısında bol miktarda uyuklama imkanınız olabiliyor, özelliklede uzun sorularda. Ayrıca, sevgili soru hazırlayıcılarımız çok uyanık olduklarından, gözünüzden açan birkaç harf veya kelimeden dolayı veya soruyu yanlış anlamada dolayı yanlışlar yapmanıza yol açabiliyor.

Bu ÖSS vari küçük temenniden sonra ikinci ÖSS vari ama bence en önemli soruyu sorma gerekiyor. 240 dakika 140 soru için yeterli mi? Sınavdaki başarı tamamen burada yatıyor. Süre. Tüm sınavlar için herkesin farklı bir çalışma ve cevaplama tekniği olduğuna emin olsam da, benim bu ve önceki geçtiği sınavlarda uyguladığım şeyin herkes için faydalı olacağını düşünüyorum:
Sınava başladığınızda konsantrasyonunuz en üst seviyede, halen 4 saatiniz var ve önünüzdeki 140 sorunun her birinin puan değeri aynı, o zaman neden kendinizi başlangıçta uzun soruları okumakla ve cevaplamakla yormayı seçesiniz ki. Önceki deneyimlerime ve son sınava dayanarak söyleyebilirim ki 140 sorunun yaklaşık 100 tanesi 1 paragrafı geçmeyen sorulardan oluşuyor ve direkt sizin konu ile ilgi bilgi ve yorumlama yeteneğinizi ölçüyor. Bu da demektir ki sınavın örneğin ilk 2-2,5 saatinde uzun soruları atlayarak hızla diğer soruları cevaplamak ve sınavın ortalarında sınavın sonuna kadar olan soruları görmüş olmak çok önemli. Unutmayın ki son soruyu gördünüz, yaklaşık 100 soru çözdünüz ( ve tamamı doğruysa zaten sınavı geçmiş olabilirsiniz bile), artık geri kalan zamanınızı yaklaşık kaç tane uzun soruya harcayacağınızı biliyorsunuz ve son sorulara doğru gelip rastgele işaretlemek zorunda kalmayacaksınız, özellikle kısa ve basit olanları, çünkü onları zaten çözdünüz.

Soruların ayrıntılarına girmeden önce eklemek istediğim diğer husus ise soruları okumak ile ilgili olacak. Soru okumak gerçekten çok önemliymiş, bu sınavda onu tam olara anlamış oldum. Soruları hazırlayanlar sizin yanlış anlamaya veya genelde bildiğiniz şekilde algılamanıza yönelik sorular soruyorlar ve emi olun iki durumdaki doğru cevaplar şıklarda var. Onun için sorunun ne istediğini anlamakta fayda var. Özellikle uzun sorularda, en son cümleyi ilk okuyarak sorulanı tam olara anlamalı ve ondan sonra verileri incelemeye başlamalısınız ve emin olun ki çok zor görünen sorular içinde bazen çok ufak nüanslarla iş hayatınızda yaptığınız bilgilere dayanarak bile doğru cevaplara ulaşabileceksiniz. Örneğin sınavda çok uzun bir bilanço verilmiş ve firmanın hayat hikayesi anlatılmış ama soru aslında current ratio nedir? Diye geliyor, düşünü artık gerisini.

Artık soru dağılımlarından biraz bahsetmek de gerekli ve faydalı olur diye düşünüyorum.
Bu sınavı ikinci kez alan ve birçok kişiden de feedback ala birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki sınav tamamen IMA’nın belirlediği konu anlatım sırası ve yüzdeleri ile geliyor, neredeyse aralarda çok oynama bile yok diyebilirim. Kısaca soru dağılımları;
İlk 20-25 soru Budget,
25-60 arası Cost
60-80 arası IT
80-110 arası Performance Management
110-140 arasıda External Financial Reporting, olarak özetlenebilir.

Part II’nin gizli ve en etkin başarı faktörünün kesinlikle ve kesinlikle IT bölümü olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tamamen ezber olan bu kısma sınavdan önce bir kez bakmadığım için ne kadar pişman olduğumu sınavda acı bir şekilde hissettim. Kesinlikle derslerde verilen özetlerden, bir miktar kitaptan belki ama en önemlisi güncel dünyadaki IT bilgilerinizle cevaplamanız gereken ve geçme notunuza en kritik etkiyi yapan yer bu bölüm. En kritik çünkü diğer bölümlere ya çok çalışıyor ya da yaptığımız işten dolayı aşina oluyoruz. Fakat bu bölümü genelde ya göz ardı ediyoruz ya da yaparız diyoruz. Oysa neredeyse aynı tip soruları sormalarına rağmen genel olarak da en çok takılma olan bölüm oluyor. IT bölümünü mutlaka sınavdan önceki 1-2 gün gözden geçirmeli ve geçme notumuza olan etkisini hafife almamalıyız. 20 soru var ve örneğin 12 yerine 15 doğru yaparsanız notunuz 490’sa 500 yapabiliyor.

Budget ve cost bölümü birbiri ile bağlantılı ve 30% tanım, 30% basic calculations, 40% ise tablo içerisinden çıkarım ve biraz daha fazla calculation içeriyordu. Bunun anlamı, çok kompleks görünen sorular 1-2'yi geçmiyor, ve genelde konularla paralel bir şekilde yorum ve hesap yapmanız bekleniyor. Önemli olan soruları gözünüzde büyütmeden okuyarak sonuna kadar anlamaya çalışmak. Çünkü şıkları çok güzel ayarlamışlar ve rakamlarla çıkabilecek tüm sonuçlar şıklarda var, bu sebeple sorunun ne istediğini anladığınızda aslında soruyu da büyük ölçüde çözmüş oluyorsunuz.
Performance management kısmı tam soru çözerek çalışılacak ve cevaplanabilecek bir kısım. Bütün variance çeşitleri hem tanım hem de hesap olarak soruluyor, özellikle budget türleriyle de ilişkilendirilen variance’lara ve methodlara dikkat, bir miktar ezber gerekli tanımlar için, özellikle costing variance’ları ile ilgili. Bu bağlamda budget türlerini iyi bilmek size bu bölümde de çok büyük avantaj sağlayacaktır, emin olabilirsiniz. Bir de eğer hafızanız güçlü ise bazı sorular en az 5-6 tanesi birbiriyle ilşkili, yani birinin cevabı diğerinde de var, bu şekilde tek doğru ile 6 doğru yapma şansınız veya yanlış yaptığınızı düşündüğünüz bir soruyu daha sonra fark etme imkanınız da olabiliyor.
En ilginç bölüm son bölüm External Financial Reporting. Neden? Çok farklı ve kompleks sorular bekliyorsunuz ama o kadar da gelmiyor, bu da kendinizi önceden çok sıkmamanız önemli kılıyor. Çünkü 2 kez girmiş birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, biz Türk Finanscılar için en zevkli kısım burası. 1-2 tane can sıkıcı, ezber ve zor pension sorusu (hocalarımın kulakları çınlasın) olsa da genelinde orta zorlukta hazırlanmış tricky tanım soruları ve bol miktarda oran hesaplaması ve statmenet analysis'lerine dayanan sorular var. Bu soruları da iyi bir soru çözme hazırlığı ile çözmek gayet mümkün görünüyor.
Ben kendimce bu sınavla ilgili tecrübelerime ve dinlediklerime dayanarak bize uygun geçme formülü olarak 100 doğru formülünü benimsiyorum. Verdiği bilgiler yaralı olması ve herkesin kendi tekniklerini de üstüne ekleyerek ve geliştirerek başarılı olması beni çok mutlu edecek.

Bol miktarda iyi haberler duymak dileğiyle,

Sevgiler,
Mesut Aktaş

Ağustos 20, 2008Hiç yorum yok: