6 Mayıs 2009 Çarşamba

Part 2 | Ali Rıza Karakullukçu'dan...

Merhaba arkadaşlar,

1) Budgeting & Cost Management

Bu bölümlerden yaklaşık 40 - 45 soru geldi. Budget'tan gelen soruları (5-10 soru) cevaplayabilmek için, Staratejik planlamayla başlayıp proforma financial statement'ların hazırlanmasına kadar olan süreci sırasıyla bilmek gerekli (örn: önce yapılan budget hangisidir, production or sale). Cost mangement terminolojiden ve  cost system'dan gelen gelen sorular (30-35 soru) ise ;

   - Cost tanımları; Discretionary cost, Committed cost, flexible cost vb. (yaklaşık 5 soru)

   - Allocation of OH cost, service dept. cost allocation ve variance analizleri ; bu  bölümlerden gelen sorular (25-30 soru) genellikle birbiriyle iç içe geçen sorular (örn. önce size ne kadar oh allocate edilmesi gerektiğini hesaplatıyor, sonra FOH veya VOH variance nedir diye soruyor. Bu şekildeki soru kalıplarna çalışmak önemli). Ayrıca DM, DL; OH ve sale variance analizleri formüllerini exbelemek gerekli

    - Process costing, other cost accumulation systems : Buradan gelen sorular (yaklaşık 5 soru) çoğunlukla bir şirketin üretim sürecini anlatan ve hangi systemin daha doğru sonucu vereceğinin belirlenmesini isteyen sorulardı.

 2) Information Management

Bu bölümden yaklaşık 15 soru geldi.

    - e-Commerce (yaklaşık 3-4 soru) ; EDI, B2B, B2P vb.

    - ERP (yaklaşık 3-4 soru) ; ERP'nin avantajları nedir (tek database etc.) veya ne değildir.

    - Fuzzy Logic, AI, Expert Systems vb. nedir?

 3) Diğer Sorular

   - Investments (yaklaşık 10 soru) : genelde ROI; ROE ve residual income hesaplaması. Ayrıca, bir ana şirketin ROI ve WACC'ının verilmesi ve o şirket'in bir SBU'sunun yapmayı düşündüğü bir yatırımın bu kriterlere kabul edilip edilemeyeceği.

 - Inventories ve Long Lived Assets (yaklaşık 10-15 soru) : 2-3 soru amortisman yöntemleri, 3-4 soru Cost or Market value, 1-2 soru amortisman hesaplama yöntemleri.

 - Equity ve Revenue recognition (yaklaşık 10 soru) : 1-2 soru warrany cost hesaplaması, 2-3 soru EPS ve diluted EPS, 2-3 soru completed contract ve % of comletion method. 

- Segment reporting (2-3 soru) ; ciro, assset vb. verilip hangisi reportable segmenttir sorusu ve disclosure requirementlar ile ilgili soru.

- Cash flow (4-5soru) ; cash flow veya balace sheet item'ların verilip hangisi operating/inveting/financing cash flow'dur sorusu.

Sınava girecek arkadaşlara başarılar dilerim.

Ali Rıza Karakullukcu

Mayıs 4, 2009

Hiç yorum yok: