8 Aralık 2011 Perşembe

CMA Nedir? Neden Önemlidir?


CMA Nedir? Neden Önemlidir?

CMA, kurumsal finans yönetimi, stratejik finans ve yönetim muhasebesi alanında dünyanın en önde gelen mesleki kuruluşlarından birisi olan ve dünya çapında 70.000'e yakın üyesi bulunan Institute of Management Accountants (IMA™) tarafından verilen ve uluslararası tanınırlığı olan profesyonel bir yetkinlik sertifikasıdır.

CMA (Certified Management Accountant) sertifikası kurumsal finans yönetimi, finansal planlama, yönetim muhasebesi ve performans yönetimi, iç kontrol, risk yönetimi, finansal raporlama ve stratejik finans konularında bilgi yeterliliğini ölçmeye ve belgelemeye yönelik uluslararası geçerliliği olan bir sertifikadır. Sınav konuları arasında, finansal planlama, performans yönetimi, finansal kontrol, yönetim muhasebesi, maliyet yönetimi, iç kontrol, finansal analiz, kurumsal finansman, yatırım karar analizleri, karar verme teknikleri ve etik konular yer almaktadır.


Sertifika Sahibi Olmanın Faydaları
  • Tüm dünyaca kabul görmüş bir sertifikasyonun sağladığı profesyonel prestij ve tanınırlık,
  • Yöneticilik kariyeri yolunda profesyonellere kendilerini farklılaştırabilme olanağı,
  • Dünyaca kabul görmüş bir programa dahil olarak geniş bir profesyonel iş ağı içinde bulunmak,
  • Finans ve Yönetim Muhasebesi uzmanlık ve birikiminin uluslararası alanda tanınırlığını sağlamak,
  • Uluslararası şirketlerin çalışanları için önem verdiği bu sertifikanın kariyer planına katkısı
  • Stratejik Finans ve yönetim alanlarında yeni gelişmeleri sürekli izleme olanağına sahip olmak.

CMA Programı kurumunuz ve çalışanlarınızın profesyonel gelişimi için ne ifade ediyor?

CMA sertifikası ile ilgili IMA™ tarafından hazırlanan ve şirketiniz / yöneticiniz ile paylaşabileceğiniz İngilizce dokümanı bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

CMA Programı, aynı zamanda Finansal Yönetim eğitimleri ile ilgili olarak, Eğitim ve İnsan Kaynakları Bölümleri'ne çok önemli bir katkıda bulunmaktadır. CMA Programı, Finansal Yönetim alanında çalışan profesyoneller için uluslararası standartlarda oluşturulmuş, materyalleri sürekli geliştirilen ve güncellenen, içeriği günün koşullarına göre sürekli yenilenen ve program sonunda katılımcıların profesyonel gelişiminin objektif bir şekilde ölçümlenebileceği mükemmel bir Finansal Yönetim Formasyon programıdır.

Böylece, Finansal Yönetim alanında organize etmeyi planladıkları eğitim programları için Eğitim İhtiyaç Analizi (Training Need Assesment - TNA), Eğitim İçerik Çalışması, Eğitim Materyali Geliştirme ve Eğitim Etkililiği Analizi (Training Effectiveness Analysis) gibi yoğun emek, planlama ve izleme süreçleri gerektiren çalışmalara büyük oranda gereksinim kalmamaktadır. CMA Programı'nın içeriği ile ilgili olarak IMA™ tarafından hazırlanan CMA Program içeriği dokümanına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok: