7 Aralık 2011 Çarşamba

CMA Sertifikası | Sık Sorulan Sorular


CMA nedir?
CMA (Certified Management Accountant), IMA™ tarafından verilen, yönetim muhasebesi ve finans yönetimi alanında uluslararası geçerliliği ve saygınlığı olan bir profesyonel yetkinlik sertifikasıdır.

CMA (Certified Management Accountant), sertifikası özellikle mali işler / finans bölümü çalışanları için tasarlanmış, kurumsal finans yönetimi ve stratejik finans konularında bilgi yeterliliğini ölçmeye ve belgelemeye yönelik uluslararası geçerliliği olan bir sertifikadır.
Sınav konuları arasında finansal planlama, bütçe yönetimi, yönetim muhasebesi, durumsal analiz, karar verme teknikleri, yatırım karar analizleri, risk yönetimi, iç kontrol, performans ölçümü ve etik gibi başlıklar yer almaktadır.

Kimler CMA sertifikasını alabilir?
4 senelik üniversite mezunu olanlar ve tüm sertifika sınavlarını başarıyla tamamlayanlar CMA sertifikasını alabilirler. CMA Sertifikası almak için izlenecek adımlar; www.imanet.org adresinden gerçekleştirilecek IMA, ICMA üyeliği ve sınav başvuruları, sınavlara hazırlık dönemi, bulunduğunuz şehirdeki Prometric Test Merkezi'nde (İstanbul, Ankara, İzmir) sınavların alınması ve her 2 sınavın başarıyla tamamlanması olarak özetlenebilir.
 
Bu sertifikayı alabilmek için İngilizce bilmek gerekiyor mu?
CMA Sertifika Programı sınavları, sınavlara hazırlık materyali ve CMA Turk Hazırlık Programı materyalleri İngilizcedir. Bu nedenle, sertifikasyon için en az ortanın üstü (upper – intermediate) düzeyde İngilizce bilmek ve Finansal Yönetim konularıyla ilgili İş İngilizcesi terminolojisine hakim olmak gerekmektedir.

Sertifika almak için toplam kaç sınava girmek gerekiyor?
CMA sertifikası için 2 sınava girmek ve her bir sınavı geçmek için %75 ve üzeri puan almak gerekmektedir.

Sınavlar belli bir sıra ile mi alınmalı?
CMA Sertifikası için 2 sınav her hangi bir sırada alınabiliyor.

Sınavlar ne zaman ve ne şekilde alınabiliyor?
Yılda 3 test dönemi vardır. Sınavlar bu test dönemleri içinde istenen sırada alınabilmektedir. 1. test dönemi Ocak-Şubat, 2. test dönemi Mayıs-Haziran, 3. test dönemi ise Eylül-Ekim dönemidir. Sınav günleri ise bu aylarda her iş günü ve her ayın 3 ve 4. Cumartesi günüdür. Sınav ücreti her bir sınav başına 350 USD'dir. Her 2 sınavın aynı test döneminde planlanması durumunda ise her bir sınav ücreti 300 USD'ye düşmektedir. Yatırılan sınav ücretleri, her bir işlem için 25$ işlem ücreti alınarak 30 gün içinde iade edilebilmektedir. Sınav ücreti yalnızca ücretin yatırıldığı test dönemi için geçerlidir. Başka bir döneme sınav ertelemek için önce 30 gün içinde iade işlemi yapıp daha sonra istenilen dönem için sınava tekrar başvurmak gerekmektedir.

Sınavlara girmek için, IMA’ya üye olduktan sonra, sınav ücretinin yatırılması ve IMA tarafından posta ile gönderilecek 11 haneli sınav erişim numarası ile www.prometric.com/ICMA adresinden dünyanın hemen her yerinde 3000'in üzerinde test merkezinden birisinde (Türkiye'de Ankara, İstanbul, İzmir) “online” rezervasyonun yapılması ve rezerve edilen gün sınav saatinden en az 30 dakika önce sınav merkezinde hazır bulunulması gerekmektedir. IMA üyeliği, sınav harcının yatırılması ve sınav rezervasyon işlemlerinin tümü internet üzerinden güvenli erişim ile kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Sınavlarda basit 6 fonksiyonlu hesap makinesi kullanımına izin verilmektedir. NPV hesabı da yapabilen Texas Instruments BAII Plus, HP 10BII makineleri de kabul edilmektedir.

Sınav süreleri nedir ve sınav formatı nasıldır?
CMA 1. Bölüm - 4 Saat, 100 Soru Çoktan Seçmeli (3 saat) ve 2 Problem Çözümü (1 Saat)
CMA 2. Bölüm - 4 Saat, 100 Soru Çoktan Seçmeli (3 saat) ve 2 Problem Çözümü (1 Saat)

Sertifika sınavlarını tamamlamak için belirli bir süre var mı?
CMA sertifika sürecinde geçilmiş olan her bir sınavın geçerlilik süresi vardır. Bu süre 3 yıl ile sınırlı ve sınava girdikten sonra başlıyor. Bir başka deyişle, her iki sınavın ilk sınava girildikten sonraki 3 sene içerisinde geçilmesi gerekiyor.


Sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?
Sınav sonuçları sınava girilen ay bitiminden yaklaşık 6 hafta sonra adaya bildirilir. Örnek olarak Ocak ayında alınan bir sınavın sonucu, en geç 15 Mart’a kadar ICMA tarafından adaya bildirilmektedir.


Sınav puanlama sistemi nasıl?
Her bir sınav toplam 4 saat sürmekte ve 2 kısımdan oluşmaktadır. 3 saatlik çoktan seçmeli ve 1 saatlik yazılı kısım. 100 adet çoktan seçmeli ve 3 saat süren kısımdan sınav için gereken en az %50 puanı toplayan adaylar, 1 saatlik yazılı sınavı almaya hak kazanacaklar ve bu bölümde de 30 dakikalık 2 problem çözerek sınavı tamamlayacaklar. Sınav sonuçları ise sınava girilen ay sona erdikten sonra 6 hafta içinde adaya bildirilmektedir. Sınav, yazılı kısımdan alınan puanların %25’i ve çoktan seçmeli kısımdan alınan puanın %75’i alınarak değerlendirilmekte, sınavı %75 ve üzeri bir puan ile tamamlayan adaylar başarılı olmaktadır.


Çoktan seçmeli kısımda yanlış cevap doğru cevabı götürür mü?
Hayır.

Çoktan seçmeli kısımdan alınan puan sınav sırasında adaya bildiriliyor mu?
Hayır. Sınav skoru ve çoktan seçmeli / yazılı kısımlardan alınan puanlar ve diğer detaylar çoktan seçmeli bölüm de değerlendirildikten sonra ve sınava girilen ayın bitiminden 6 hafta sonra adaya bildirilmektedir.

Problem çözümü (yazılı) kısmında çözümün gidişinden kısmi puanlama (parsiyel) veriliyor mu?
Evet.

Sertifika almak veya sınavlara girmek için CMA Turk Hazırlık Programı’na katılmak zorunlu mu?
Hayır. Sertifikasyon süreci, aday ile IMA arasında bir süreç olup, IMA üyeliği, sertifika sınavları rezervasyon ve sınavlar ile sertifikanın verilmesi ve diğer tüm içerik ve kuralları tüm dünyada IMA tarafından yönetilmektedir. Sertifika adayları istedikleri hazırlık materyalleri ile sınavlara hazırlanabildikleri gibi, CMA Turk Hazırlık Programı’na katılarak sınav içeriğine uygun hazırlanmış bir gözden geçirme programı ile daha sistemli bir çalışma yapısını tercih edebilirler. Bunun yanı sıra CMA Turk programı, iyi hazırlanmış bir finansal yönetim formasyon programı olarak da finans profesyonelleri tarafından tercih edilmektedir.

Türkiye’de kaç CMA var ve CMA Turk Programı katılımcılarının sınav başarı oranı nedir?
IMA International istatistiklerine göre Aralık 2011 itibarı ile bu sayı yaklaşık 110 olmakla birlikte değişik seviyelerde sınavları geçmiş 240'ın üzerinde aday sertifika alma yolunda ilerlemekte ve CMA sayısı hızla artmaktadır. 2010 sınav dönemlerinde dünyada sınava giren adayların geçme oranı %45, Türkiye’de %65, CMA Sertifika Hazırlık Programı'na katılan CMA adaylarının girdikleri sınavlarda başarı oranı ise %75'in üzerindedir. Türkiye’de CMA sertifikasını almış olan 75 kişiden yaklaşık 60 kişi, CMA Turk Programı katılımcısıdır.

CMA Hazırlık Programı ne zaman başlıyor? Programa hangi kuruluşlar katılıyor?
Mart 2012 CMA Sertifika Hazırlık Programı 10 Mart 2012 Cumartesi günü İstanbul’da başlayacaktır. Anadolu ve Avrupa yakası olmak üzere 2 lokasyonda yürütülen program, Cumartesi günleri haftada 1 gün, 6 saat olmak üzere 12 hafta sürecektir. 2005 yılında başlayan programlarımıza 200'ün üzerinde ulusal ve uluslararası kurumsal şirket aday göndermiş ve göndermektedir. Programlarımıza aday gönderen kurumsal müşterilerimizin listesi www.cmaturk.net/referans bağlantısında yer almaktadır.

CMA Hazırlık Programı sadece İstanbul’da mı yürütülüyor? Başka şehirlerde program mevcut mu?
CMA Hazırlık Programları yalnızca İstanbul’da yürütülmektedir. Diğer şehirlerdeki adaylar Uzaktan Eğitim hizmetinden yararlanabilirler. Uzaktan Eğitim hizmeti Gleim International tarafından sağlanmaktadır. Uzaktan Eğitim ile ilgili bilgiyi www.cmaturk.net/gleim adresinde bulabilirsiniz.

CMA Turk Hazırlık Programı’nın danışmanları kimler olacak?
CMA Program Danışmanları CMA, CPA, CFA, CFM ve sertifikalarına sahip, sertifika programının kapsadığı alanlarda yetkin ve deneyimli profesyonel yöneticilerden oluşmaktadır. 



CMA Sertifikası dışında finans ve muhasebe alanında Türkiye'de uluslararası nitelikte başka hnagi sertifika programları önerilmektedir?

CMA Sertifikası dışında ACCA (Association of Certified Chartered Accountants) tarafından verilen ve tüm dünyada tanınırlığı olan, Finansal Muhasebe ve Uluslararası Finansal Raporlama (IFRS - UFRS) alanında profesyonel yetkinliklerinizin belgelenmesine yönelik DipIFR Sertifikası’na hazırlık programı bu alanda dünyaca ünlü eğitim kuruluşu Becker/ATC ortaklığı ile Türkiye'de sunulmaktadır. (www.ifrturk.com 

ACCA DipIFR Sertifikası Hazırlık Programı ilk olarak 4 Şubat 2012'de İstanbul'da başlayacaktır. DipIFR Sertifika Hazırlık Programı ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu bağlantıdan erişebilirsiniz. DipIFR Sertifika Hazırlık Programı bu alanda en kapsamlı IFRS (UFRS) eğitimi niteliğindedir.

DipIFR (Diploma in International Financial Reporting), mali işler, denetim ve finansal yönetim alanında çalışan profesyonellerin IFRS alanındaki bilgi birikimlerini geliştirmeye yönelik bir programdır.

DipIFR Sertifika Programı, IFRS alanında temel kavramların ve bu temel kavramların altında yatan prensiplerin anlaşılması ve uluslararası kapsamda uygulamaların öğretilmesini hedefler.

DipIFR Sertifika Hazırlık Programı, DipIFR, CFA, CMA ve CPA sertifikalarına sahip, DipIFR sertifika programının kapsadığı alanlarda yetkin ve deneyimli program danışmanları tarafından yürütülmektedir.

DipIFR Sertifika Programı ve IFRS (UFRS) eğitimleri ile ilgili detaylı bilgi için www.ifrturk.com sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Hiç yorum yok: