18 Mayıs 2015 Pazartesi

CMA Sertifikası Nedir? Neden Önemlidir?


CMA Sertifikası 1972'den bu yana merkezi A.B.D.'de bulunan ve tüm dünyada 80,000'e yakın üyesi bulunan, kurumsal finans yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından IMA (Institute of Management Accountants) tarafından verilen bir finansal yönetim sertifikasıdır. 

CMA Sertifikası konuları, kurumsal ve stratejik finans yönetimi süreçlerini içermekte ve günümüzde bir Finans Direktörü (CFO) tarafından yönetilmesi beklenen Kurumsal Finans Yönetimi süreçlerini kapsamaktadır. Bu bağlamda CMA, ileri seviye bir finans yönetimi sertifikasıdır ve uluslararası nitelikte bir Finans MBA programı ve belki de bunun üzerinde bir kapsamda, profesyonel yetkinlik ve yönetsel formasyon sağlamaktadır.

Günümüzde Finansal Yönetim alanında yüksek lisans programları oldukça sınırlı sayıda ve dar kapsamda sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, MBA veya Executive MBA programlarında yine finansal yönetim konuları diğer konulara göre (insan kaynakları, organizasyonel gelişim, pazarlama, yönetim bilimleri, bankacılık/sermaye piyasaları) daha az yer almaktadır. Dolayısıyla, uluslararası, bağımsız ve prestijli bir kuruluş tarafından yapılan ve yine tüm dünyada bağımsız sınav merkezlerinde alınan CMA Sertifikası, ileri seviyede, benzersiz bir finansal yönetim formasyonu da sunmaktadır.

Bunun yanı sıra CMA Sertifikası konuları, finansal yönetim kavramı altında tüm dünyada bilinen modern kurumsal finans yönetimi süreçlerini içerir ve konuları belirli bir ülke mevzuatına veya muhasebe sistemine göre veya özel bir uzmanlığa yönelik düzenlenmemiştir. Bu yönüyle de CMA Programı diğer uluslararası nitelikte sertifikalara ve profesyonel programlara göre kendini ayrıştırmaktadır.

Aşağıdaki grafikte genel özelliklerine göre Finansal Yönetim ve Muhasebe alanında yerel ve global sertifikalar ile MBA vb. yüksek lisans dereceleri sınıflandırılmıştır. (Tanınırlık, yönetim konularının ağırlığı, birbirlerine görece zorluk derecelerine göre) CMA Sertifikası, hem kurumsal finans yönetimi, hem de iş yönetim disiplinlerini içinde barındırması, global tanınırlığı ve Türkiye de dahil olmak üzerre dünyanın bir çok yerinde Prometric test merkezlerinde sınavlarına girilebilmesi nedeniyle finansal yönetim alanında kariyer çizgisini güçlendirmek isteyen profesyoneller için vizyoner bir konumdadır...
Örnek olarak CPA sertifikası, özellikle ABD'de denetim ve finansal muhasebe alanında çalışmak için alınması gerekli bir sertifikadır ve ABD'nin ve hatta alındığı eyaletin genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri, vergi ve raporlama esaslarına bağımlı bir sertifikadır. Bunun yanı sıra CFA sertifikası, özel olarak uluslararası Yatırım Bankacılığı alanında çalışanlara yöneliktir ve yine ABD vergi kanunları ve sermaye piyasası düzenlemelerine bağlıdır.

CMA Serifikası konuları ise temel olarak Finansal Raporlama, Finansal Planlama, Yönetim Muhasebesi, Bütçe ve Performans Yönetimi, Stratejik Yönetim, Finansal Analiz, Finansal Karar Alma Teknikleri, Kurumsal Finansman, Risk Yönetimi, Yatırım Kararlarının Yönetimi, Değerleme, İç Denetim ve Kurumsal Risk Yönetimi, Profesyonel ve Organizasyonel Etik alanlarını kapsar.

Bu anlamda CMA Sertifikası uluslararası nitelikte finansal yönetim yetkinliklerine sahip olmayı planlayan ve Finansal Yönetim alanında üst düzey yöneticilik yapan (CFO, Finans Direktörü)  veya kariyerinde bu görevleri yapma hedefi olan finansal yönetim profesyonelleri için çok uygun uluslararası bir programdır.

CMA Sertifikası ve CMA hazırlık süreci ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye www.cmaturk.net adresinden veya doğrudan http://www.cmaturk.net/html/cma_sertifikasi.html bağlantısından ulaşabilirsiniz...

Hiç yorum yok: