11 Ocak 2012 Çarşamba

Yeni Part1 | Umut Tomsuk'dan


Merhaba,

Part 1 sınavına 2 Ocak’da (2012) girdim, sınavla ilgili aklımda kalan kısımları şöyle özetleyebilirim:

Sınav başlangıcında test ekranını nasıl kullanacağınızı anlatan 20 dakikalık bir bölüm yer alıyor. Özellikle spreedsheet kullanımını anlayabilmek için bu kısımda bir süre vakit harcamakta yarar var aksi taktirde essay kısmında excel alışanlıklarıyla spreedsheet kullanmaya çalışmak vakit kaybına yol acıyor.

Multiple choice kısmında sorular zor değildi fakat aralıksız 4 saat boyunca konsantre olmak ve sayılarla uğraşmak yorucu oluyor. Süre açısından sıkıntı çekmedim (hiç ara vermedim) fakat sona doğru hızım ve konsantrasyonum epey düşmüştü.

Cost split, expected value, varyans hesaplamaları, responsibility centers, variable vs absorption konuları aklımda kalanlar. Bir soruda price varyansı sorup birkaç soru sonra aynı soru için volume varyansını sormuşlar. İnternal control ve ethics kısmından da epey soru vardı.

Essay kısmında 2 ana soru altında 7-8 soru yer alıyordu, ilk soru internal control ikinci soruysa ethicsle ilgiliydi. Essayde hesaplama gerektiren hiçbirşey yoktu diyebilirim, sadece bir şıkta soruda verilen actual ve budget rakamlarının farkını soruyordu.

Sınava girecek arkadaşlara başarılar ve bol şanslar,


Umut Tomsuk

Hiç yorum yok: