16 Mart 2012 Cuma

Yeni Part1 | İçten Küçükyumuk'dan...


Merhabalar,

Ben Part 1 26 Ocak’da, Part 2’ye 28 Şubat’ta girdim. Sınav öncesi blogda yer alan geri bildirimlerden çok faydalandım. O yüzden ben de kendimce gruba faydalı olacak ipuçlarını ve soru tiplerini paylaşmak istedim.

İpuçları:
  1. Sınav sabahı çok iyi bir kahvaltı yapın. 3 saat rakamlarla uğraşmak (ilk 100 soru için) beyine giden bütün enerjiyi bitiriyor. Bana 100 soruya 3 saat az geldi. Essay kısımda 1 saat yeterli oluyor (ne az, ne çok).
  2. Sınava girdiğiniz dönemde, daha önce aynı dönemde sınava girmiş kişilerden feedback alın. Essayda sanki iki grup soru var, aynıları geliyor.
  3. Evde deneme sınavı yapmış ve zaman konusunda sorun yaşamamıştım ama ilk sınavda 5-6, ikinci sınavda 12 soru yetiştiremedim (okumadan attım). Merak edenlere ilk sınavı 390 ile geçtim. İkincisini daha bilmiyorum.


Essay:
  1. Internal Audit ve Ethics sorusu:  Defolu ürünler satışının bir kişi tarafından yapılması, bunun muhasebe kayıtlarında gözükmemesini içeren bir case vardı. Internal audit ve ethics olarak değerlendirilmesini istiyordu.(4-5 soru gibiydi)
  2. Case’de Process Costing ve ABC costing ayrı ayrı hesaplatıp, ihalede rekabetçi fiyatlar verebilmek için hangi sistemde maliyetlendirme yapıması daha iyidir diye soruyordu? Bir de abc costing tanımını soruyordu.(4-5 soru gibiydi)

Multiple Choice:

6-7 Variance sorusu vardı-Bunun çoğunluğu fixed overhead variancedi, 1 tane yield variance vardı, 1 tane direct material variance'dı. Equivalent unitten sadece 1 soru geldi. Throughput costing dersde çok az görmüştük ama 3 soru kadar vardı. 1 tane çok ama çok basit learnig curve sorusu vardı. 1 exponantial smooting sorusu,  2-3 adet (moving) weighted averge forcasting sorusu vardı. Internal controlun system control ve security measures kısmından 3 soru kadar vardı (hot side vs cold side hatırladığım sorulardan bir tanesi)


Herkese başarılar diliyorum.

Hiç yorum yok: