13 Haziran 2012 Çarşamba

Yeni Part1 | Bilge Aksan'dan

Merhabalar,

12 Mayıs'ta Part1 sınavına girmiştim, cumartesi günü arkadaşlarla konuştuk, yazılı olarak herkesle paylaşmak isterim;

BilgeAdam'ın şu andaki yeri capacity'nin karşısında, ama sınava girmeden önce kontrol etmenizi tavsiye ederim, ben daha önceki yerlerine gidip taşındıklarını görerek sınav sabahı bir panik yaşadım.

Biliyorsunuzdur; prometric sınav odasına girmeden önce çanta vb tüm eşyanızı bir dolaba koyuyorsunuz, hesap makinası bile götürmeye gerek yok, görevli hesap makinasını veriyor.
yine de ne olur ne olmaz diyerek yanınıza alabilirsiniz tabii.

Sınav odası sessizdi, bir problem yaşamadım. Bilgisayar ve masa çok konforlu değil tabii ki.

Ben spreadsheet'i daha önce açamamıştım, sınav öncesi 15 dk zamanınız oluyor ekranları tanımak için, orada ilk kez açtım, bana sınavda spreadsheet sorusu da denk gelmedi.

Multiple-Choice:

Sorular online testlerdekine benzer çıktı, bir sürprizle karşılaşmadım. Hesaplamalarla yazılı soruların dağılımı da, etik-varyans vb konular da online testlerdeki gibiydi.

Ekranda sürekli saniyeler dakikalar geçtikçe insanın rahatı kaçabiliyor, sakin olmak lazım.

Ben geçen yıl da prometric bir teste girdiğim için kendimi rahat hissediyordum. Son yarım saatte kontrol ederim diye planladım ama zaman daraldıkça soruları daha dikkatli yaparak ilerlemeye başladım. Kafam dağılmadan önce sayısalları rahat çözerim diye düşünmüştüm, sonra uzun sürüyor diye sayısalları mark edip geçmeye başladım, vb. böyle planlama hatalarım oldu. Sonuçta mark ettiğim 15-20 soruya bakamadan geçtim ve son saniyede bitirdim.

Kendinize göre bir metot geliştirmek için biraz deneme yapın derim.

Essay:

2 soru ve 4er şık geldi,

İlk soruda bir payroll sistemini uzun uzun anlatmış, sistemler açısından advantages/disadv
yönetimin internal control görevleri payroll işlemini yapan supervisor açısından professional etik sormuş diğer şıkkı hatırlamıyorum

İkinci soruda da 

flexible budget 
flexible budget variance
volume variance
variance'ın yorumlanması vardı.

Ben ikinci sorudan başlayıp kağıt üstünde çözüp ekrandaki text alana geçirdim, sonra cümle kuracak vaktim kalmadı Yazılı şıkları bir iki kelimeyle geçtim. Klavyeleri milattan önceden kalma olduğu için yazmak tahmin ettiğinizden uzun sürebilir.

Essay'leri sadece kitaptan okuyarak çalışmıştım. Belli başlı konularda key word'lerin listesini çıkarsaydım, kendi cümlelerimle yazmayı denemiş olsaydım daha rahat ederdim diye düşünüyorum.

Herkese iyi haftalar dilerim

Bilge Aksan

Hiç yorum yok: