13 Haziran 2012 Çarşamba

Yeni Part1 | Özlem Bingöl'den


Herkese merhaba,

Ben de Part 1'e 5 Haziran'da girdim. Yorumları sizlerle paylaşmak istedim.

Multiple choice sorular zorluk derecesi olarak kitap ve online testler gibiydi. Fakat soruların metinleri çok uzundu. O yüzden zamanı çok verimli kullanmak gerekiyor. Evdeki online testde geri dönüp sorulara bakmaya vakit kalırken gerçek sınavda zaman hayli kısıtlıydı. İşaretlediğim/ boş bıraktığım sorulara geri dönüp bakma şansım olmadı

Benim sınavın karması internal control, internal audit konusuna takmış durumdaydı. Multiple choice'daki internal control sorularından sonra essay'de kesinlikle internal control gelmez diye düşünmüştüm. Fakat essay'de de internal control geldi. 

Essay'de 2 ana soru vardı. 

1. sorunun 6 alt sorusu vardı ve tamamen internal control üzerineydi. Objectives, SOX, PCAOB standards, ... 

2. sorunun 4 alt sorusu vardı. Birinci kısım ethic principles, hangi ethic principles çiğnenmiştir, şirketin ne yapması gerekir,  ikinci kısım ise budgeting ile ilgiliydi. Normalde ekranın sol üstünde hangi soruda olduğunuz gösteren soru sayısı/100 diye bir bölüm var. Essayde de bu mevcut. Fakat bu bölüm essaydeki ana sorular için ayrı ayr çalıyor. Essay ilk başladığında yukarıda 1/6 yazıyordu ve ben önce essayde toplam 6 soru olduğunu düşündüm. İlk soru bildiğim bir soru olduğu için her bildiğimi yazmaya çalıştım. Fakat bir süre sonra farkettim ki ikinci bir ana soru yani yapmam gereken 4 soru daha var. O an bayağı panik oldum. 2. ana soru için daha az vaktim kaldı; yarısı yetişmedi. Şıklardan bir tanesi spreadsheet'li idi. Fakat önüne önce boş bir spreadsheet geliyor. Soruyu görmek için ekranda bir bölüme basman gerek. Bu çok rahatsız ediciydi. Bu yüzden cevabı yaparken aynı anda soruyu göremiyorsun. Rakamları spreadsheete geçiriken bayağı sıkıntı oluyor.

Sınav merkezine Bilge'nin de belirttiği gibi hiçbirşey almıyorlar. Bana verilen hesap makinesi çok küçük bir makineydi ve o yüzden kullanmak biraz zor oldu.

Umarım yardımcı olur,

Özlem Diker

Hiç yorum yok: