3 Mart 2013 Pazar

Yeni Part1 | Esra Altunbaş'dan...Herkese merhabalar,

Part 1 sınavını 27 Şubat 2013’te aldım. Sınavlara girmeden önce blogdaki yorumlar işime yaramıştı. O nedenle ben de deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Multiple choice sınav online testlerdekine benziyordu. Sorular genel olarak çok uzun değildi, hatta online testlerdeki gibi sadece 1 satırlık 5-6 tane yorum sorusu da vardı ( zero basing budgetings is… gibi başlayıp şıkları veren tarzda).  Varyanslarla ilgili 5-6 soru vardı. Sorular açıktı ve yapılabilir düzeyde idi.  Yalnızca aklımda kalan online testlerden farklı olarak direct material price variance direkt sorulmamıştı; onun yerine “material variance’ta purchasing manager’ın sorumluluğundaki kısım nedir” gibi bir ibare vardı.  Equivalent unit’ten 1-2 soru vardı. Internal control’den hot site / cold site ile ilgili bir soru geldi. Part 2 konularını da içeren 2 soru vardı, biri times interest earned target’ını yakalamak için revenue ne kadar arttırılmalı diye bir soruydu. Geçen senenin satış, ebit, interest expense ve times interest earned rasyosu verildiği için nasıl hesaplandığı çıkarılabilirdi. İkinci soruda ise preferred divididends,  number of common shares verilmişti, bazı income statement itemları ile net income hesaplattırılıp  sonunda  earnings per share soruluyordu.  Diğer soruların dağılımı online testlerdeki gibiydi.

Genel olarak Part 2 sınavına göre daha çok hesap gerektiren soru vardı. O nedenle sınavın sonlarına doğru biraz yoruldum. Neyse ki essay’de hesap sorusu gelmedi. Bir de daha önce Part 2’yi almıştım. Sınavın nasıl olacağına, nasıl bir ortamda sınavı yapacağıma dair daha hazırlıklıydım. O nedenle sanki bu sınav daha bilinçli geçti. Tüm sorulara bakabildim ve yanıtlayabildim.

Essay’de toplam 9 şıklı 2 sorudan birincisi internal control ile ilgiliydi. İlk soruda sel altında kalıp database’ine zarar gelen bir şirket vardı. Şıklardan hatırladıklarım şöyle: Database recovery’nin objective’i  nedir. Verilen case’deki hatalı durumlar nelerdir, bunların düzeltilmesi için 4 tane tavsiye verin. Hot site nedir, cold site nedir.  İkinci essay sorusunda performance measurement sistemi anlatılan bir şirket vardı. Performance measurement için nonfinancial değerler neden kullanılmalıdır – 3 tane sebep verin diye bir şık vardı. Diğer bir şıkta çalışanlar şirketin controller’ını performansı verilen kriterlere göre değil de herkese daha iyi prim dağıtılacak şekilde ölçmesi için ikna etmeye çalışıyorlardı. Bunun etik standartlarından hangilerini çiğnediği soruluyordu.

Direkt etik ya da internal control sorusu gelmese de anladığım kadarıyla mutlaka bir şıkta bunlara atıfta bulunuluyor ve bu çerçeveden değerlendirilmesi isteniyor. O nedenle soru kaçırmamak adına  bu konuları hafife almayıp özellikle örnek essay sorularına iyi bakmak lazım.

Hiç yorum yok: