3 Mart 2013 Pazar

Yeni Part2 | Esra Altunbaş'dan...Part 2 sınavını 17 Ocak’ta aldım. Sınavla ilgili aklımda kalanlar şöyle:

Multiple choice kısmında sorular uzundu ve bazı sorularda ne istendiğini tam anlayamadım. Mesela bir durumla analog olmak gibi bir şey geçiyordu soruda, hala ne istendiğini anlamış değilim ☺ çıkan soruların dağılımı online testlerdeki gibiydi, ancak testlerdeki gibi kısa soru pek yoktu.  Evde deneme yaparken zaman problemi yaşamıyordum ancak sınavda yetiştiremedim. 5-6 tane soruya hiç bakamadan attım.  Mark ettiğim sorulara dönme şansım olmadı. Yorum sorularında çok arada kaldım. Şıklar birbirine çok benziyordu.

Essay’deki ilk sorum rasyo analiziydi. Rasyo hesaplattırıp şirketin rakip firmaya göre durumu sorulmuştu.  Bir şıkta da rasyo analizinin 2 tane limitasyonu sorulmuştu. İkinci sorum make vs buy decision konusuyla ilgiliydi. İlk şıkta üretim maliyetleri ve satın alma koşullarına göre ne yapılması gerekir diye hesap sorusu vardı. Bir şıkta da opportunity cost ve sunk cost tanımları istenmişti.  Örnek istenmişti. Diğer bir şıkta da quantitative dışında qualitative göstergelere de bakılmalı mı diye soruyordu. Hangi qualitative değerlere bakılabilir, 3 örnek verin diye bir şık daha vardı.

Sınav ortamı biraz sıcaktı, özellikle sonlara doğru daha bunaltıcı oluyor. O nedenle hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederim. Bir de essay sorularını kağıtta çözüp ekrana geçirmek de vakit alıyor. O nedenle sınava girmeden önce evde bilgisayarda deneme yapmak faydalı olabilir.
Sınava girecek olan herkese başarılar dilerim ☺

Hiç yorum yok: