3 Mart 2013 Pazar

Yeni Part2 | Utku Özyaman'dan


Multiple choice soruları beklediğimden ve CMA Learning System'deki örnek sorulara göre daha zordu. Ama 10 dakika önce tamamlayabildim. Özellikle sözel soruların şıkları birbirine çok yakındı. Bu konuda  IMA'nın kaynaklarından memnun kalmadığımı söyleyebilirim.

Essay sorularının her ikisi de benim hiç görmeyi arzu etmediğim şekilde % 90 tanım ve yoruma ilişkindi.

İlk soruda operating leverage çok basit bir şekilde sorulmuş. Bir Management accountant şirketin karlılığını arttırmak için bir çalışma yapıyor ve şirketin maliyet yapısının fixed variable dağılımı üzerinden duruyor. Sorular; Fixed cost variable cost un tanımları nedir, contribution margin nedir, şirket karlılığına etkisini yorumlayınız, break even nedir break even point nasıl hesaplanır, multiple product varsa break even point nasıl hesaplanır.

Diğer soru da bir ürün üretip satan bir şirketin birim satış fiyatı, yıllık toplam satış tutarı, variable cost fixed cost SG&A cost ları vb. tutar olarak verilmiş. DSO 30 gün olarak verilmiş. Satışları arttırabilmek için credit terms gevşetileceği ve DSO nun bunun sonucunda 60 güne çıkacağı varsayılmış. Bunun sonucunda da satışların 40.000 unit arttığı ve diğer bütün maliyetlerin yüzde 10 arttığı bilgisi verilmiş. DSO 30 gün iken %2 olan bad debt, 60 günde %5 e çıkıyor. DSO 30 ve DSO 60 iken Average accounts receivable sorulmuş. Yeni net income ne olacaktır sorulmuştu diye hatırlıyorum ama tam emin değilim. Bir de yönetim artan DSO yu düşürebilmek için factoring yapma alternatifini düşünüyor. Bu firmanın factoring tercihi yapmak için göz önüne alması gerekenler nedir diye sorulmuş.

Bir etik soruları tamamen ezber sorusu olarak sorulmuş. Ben etik kısmına çok zaman harcamamıştım.

Verdiğim bilgiler umarım faydalı olur.

İyi çalışmalar dilerim.

Hiç yorum yok: