6 Haziran 2013 Perşembe

Yeni Part1 | Banu Kandemir’den...


Merhaba,

Mayıs ayında Part 1 sınavına girdim. Sınavdan hatırladıklarımı aşağıda özetlemeye çalıştım.

Essayde ilk sorum 5 şıktan oluşuyordu. İlk 3 şık tamamen hesaplamaydı. Her şık altında 2-3 adet alt soru yer alıyordu. Direct costing ve activity based costing olarak unit cost hesaplaması yapılması ve iki yöntem arasındaki farkların rakamlarla anlatılması sorulmuştu. Sorularda çok fazla alt detay olduğu için çözümlerden sonra tüm şıkların yazıldığını tekrar kontrol etmekte fayda olabilir. Ben variance soruyor diye sadece variance hesaplamıştım ancak ek olarak unit costu da yazın diye sormuşlardı mesela. Activity based costing yapan şirketlerin avantajları da son soruydu.

İkinci essay sorusunda ise system controls ile ilgili bir senaryo vardı.  Payroll departmanında çalışan bir kişinin payroll hazırladığı, payroll raporu hazırladığı, çekleri elden verdiği gibi durumlar mevcuttu. Bu senaryoda system controls çeşitlerinin açıklamasını, her bir kontrole örnek verilmesi, kontrol noktalarının arttırılması için 3 adet aksiyon yazılması sorulmuştu.

Multiple choice için zaman sıkıntısı yaşamadım. Deneme soruları olarak 3 adet Part2den soru mevcuttu. Regression analysis beklediğimden daha çok çıktı. Ethics sorularında iki şık arasında kaldığım durum çok oldu. Genel olarak Gleim soruları ile benzer nitelikteydi.

Şimdiden herkese başarılar,Banu Kandemir

Hiç yorum yok: