3 Temmuz 2013 Çarşamba

Yeni Part2 | Özgül Beşat'dan

Cuma günü part 2 ye girdim ve  sizle aklıma gelen konuları paylaşayım istedim.

Essay’de ilk soru comprehensive financial statements nedir ve ne için kullanılır tarzı bir soru vardı.
Bir şirketin müşterilerinin likidite problemi yaşadığı , receivable ları erken tahsil etmek için kredi koşullarını değiştirebileceğinden bahsediyordu.

1-5 arası soru bu case üzerinden türetilmiş finansal tablo analizi üzerine yorum şeklindeydi. Likiditeyi ölçmek için kullanılan 3 oran belirtin ve açıklayın, rasyo analizlerinin kısıtları nelerdir aklıma gelen sorular.

İkinci essay sorusu da capital budgeting sorusuydu. 2 proje mutually exclusive diğerleri independent...öncelikle bu kavramları tanımla sorusu geldi..Sonrasında da capital rationing temelinde projeleri sıralayın diyor.

Bir NPV vermiş bir de profitability index..Hangi projeler için hangi sıralama ölçütleri kullanılır, mutually exclusive projelerin ömürleri birbirinden farklı olduğunu soruda belirterek bu durumda hangi sıralama yöntemini önerirsiniz tarzında güzel bir yorum sorusu geldi. Essay soruları yorum isteyen ve yarım saatte yapılabilir sorulardı.

Multiple choice a gelecek olursak; 4 -5 tane international finance sorusu geldi. Şaşırtıcı şekilde para piyasaları arz talep dengesi üzerine kurulu bir kaç soru ile karşılaştım.
Enflasyon hadleri iki ülkede farklı ise isviçre menşeili ürüne Amerika’da talep artıyorsa isviçre para biriminin değeri ne olur tarzında bir kaç soru geldi.

Yine ranking sorularından bir kaç tane geldi, etik sorusu bir kaç tane ve coso frame work de içine katılarak geldi. Ama bence bu bölümdeki etik soruları ilk bölüme göre oldukça kolaydı.
Cash flow statement sorusu geldi , market risk premium geldi, account receivable balance, turn over ve borçlanma maliyeti all in one bir soru geldi.

Aslında tüm ünitelerden birer sample geldi sorular çok zor değil ama biraz dolanbaçlı olduğu için time consuming di diyebilirim.


O nedenle eğer soru çok kafa yoruyor ve sizi uğraştırıyorsa üzerinde çok durmayın derim sonra ilerleyen ve daha kolay soruları çözmeye zaman kalmayabilir..

Hiç yorum yok: