30 Mayıs 2014 Cuma

Yeni Part2 | Çağdaş Avşar'dan

CMA Part 2 sınavına 20 Mayıs 2014 günü girdim. 

Multiple choice kısmı ortalama zorluktaydı diyebilirim. Her konuda eşit sayıda soru çıktı. Üstünde çokça durdugumuz tax shield, bono NPV vs cok yoktu acıkcası. Benim sorularımda genelde kısa matematık hesaplamalarıyla sonuca gidilebiliyordu. Çokça stock valuation, WACC, CVP sorusu çıktı. Bunların dışında bir hayli risk sorusu vardı. 9 ve 10. chapterdaki risk konularını çok detaylıca okumak gerekiyor, buralarda sadece tanım geleceği için ezberlemekte fayda var. Beklediğimden az rasyo sorusu geldi, DuPont hesaplaması vardı sanırım hiç international trade sorusu yoktu. Bunun dışında yine beklenmedik şekilde pricing tarafında ciddi soru geldi, burada da tanım ve calculation agırlıklıydı. IFRS-US GAAP farkı tabiki 2 soru vardı. Multiple bölümünü 1 saat kala bitirdim, geriye dönüp 15-16 tane marked soruyu da çözünce kalan yaklaşık 40 dakika essay kısmına eklendi.

Essaylerden 1 tanesi yine pricing üstüneydi. Verilen case üzerinden breakeven'a gelmesi için ürünün ne kadara satılması üzerineydi. Ondan sonra assumptionı degıstırıp aynı ROI'ye given fiyat üzerinden nasıl bir cost ile gidilebileceği soruluyordu. Burada yine defalarca market pricing, target pricing ve cost based pricing tanımı vardı. Bir de araya elasticity tanımı ve buna baglı pricing'in nasıl etkileneceği sıkıştırılmış. Kursta bu konu biraz atıl kalıyor, evde dikkatlice okuyun mutlaka.

Diğer essay sorusu NPV hesaplatma, relevant cost nedir ne degıldır üzerineydi. Yine detaylıca NPV, IRR tanımları farkları vs soruldu.

Toplamda 40 dakıka kala sınavım bitti. Sınav yeri sıcak oluyor, ince giyinmenizi tavsiye ederim. Hesap makinesi, kalem kulaklık veriyorlar. Girip çıkarken imza ve üst kontrolü biraz paranoyakçaydı fakat yapacak birşey yok.


Herkese başarılar dilerim!

Hiç yorum yok: