26 Haziran 2014 Perşembe

Yeni Part1 | Mehmet Tan'dan

Merhabalar,

26 Haziran 2014 Perşembe günü CMA Part 1'e girdim.

Test kısmı Gleim'deki sorularla benzerdi ancak volume/price variance, cash budget gibi hesaplama gerektiren sorularda Gleim'daki sorulara kıyasla veri kalabalığı yoktu (işin hikayesi, fazlaca gereksiz/karmaşık bilgi), dolayısıyla Gleim'deki hesaplama sorularını yapabiliyorsanız ama yetiştirmekte zorluk çekiyorsanız moraliniz bozulmasın, sınav soruları daha hızlı çözülebiliyor. Hesaplama dışındaki test soruları Gleim ile çok benzerdi.

Yazılı kısma gelince 2 soru ve toplam 9 alt başlık vardı; ilki responsibility center larla ilgiliydi, bi firma ve departmanlarını vermişti, bir departman ürün alıp distribütörlere satıyor, diğeri başka bi ürünü mağaza vasıtasıyla satıyor, muhasebe / bilgi işlem ortak herkes için çalışıyor vs. 

Sorular: 

Resp. center çeşitleri nelerdir ve açıkla, örnekteki birimler hangi çeşit responsibility center dir ve neden, muhasebe / bilgi işlem biriminin giderlerini dağıtmanın avantajları nelerdir, step-down/direct allocation yöntemlerini açıkla... 

İkinci soru internal control ile ilgiliydi; CAE, supply managerin supplier'a yüksekten ödeme yaptığını tespit etmiş, bir de envanter deposunda anahtar olmadığını görmüş. Sorular: CAE'nin bunları yönetime raporlaması gerekir mi, bu iki durumdaki failure çeşitleri nelerdir, yönetim finansal raporu bu bilgiler varken imzalar mı, SOX ile iç denetim yükümlülüğü olarak neler geldi.


Herkese başarılar

Hiç yorum yok: