3 Haziran 2014 Salı

Yeni Part2 | Mehmet Tan'dan

Merhabalar,

3 Haziran 2014 günü Part 2'ye girdim. Test kısmı iyi geçti zaten anlatacak çok birşey yok, Gleim hazırlık sorularını zamanında yetiştirebiliyorsanız, bunu da yetiştirirsiniz, gelen sorular Gleim'dekine göre biraz daha az karmaşıktı. NPV hesaplatma soruları ama biraz fazlaydı ama bunlarda da karmaşık data yoktu yine.

Asıl sıkıntıyı essay bölümünde yaşadım ne yazık ki. 2 soru vardı, birinde 4 diğerinde 5 alt başlık, bu alt başlıkların içinde de a, b diye 2'şer şık. Bu da toplamda aslında 18 soru yapıyor. Test sonrası lavabo arası, el yüz yıkamaca derken 10 dk kaybetmişim. Yani her soru için yaklaşık 2 dk kalmış oluyor, bu da essay soruları için çok yetersiz aslında. Cevabı bi kafada toparlayıp yazayım derken zaten 1 dk geçiyor. Dolayısıyla, aslında essay sorularını yayarak yapacak kadar vaktim yoktu, hatta 1 tanesini yetiştiremedim :((

Sorulardan ilki riskle ilgiliydi, financial risk, operational ve strategic risk.i açıkla dedi. Örnek olarak verdiği olayda hangi riskler var diye sordu, enterprise risk management stepleri nedir diye sordu, örnek olaydaki riskleri nasıl azaltırsın tadında bişiler sordu, vs,,,

Diğer soru da IRR-NPV-payback'le ilgiliydi. 2 proje verdi (basit nakit akımlı), WACC verdi. IRR hesaplattırdı, IRR'a göre bu projelerden hangisini seçersin (capital rationing varken - yokken) diye sordu, IRR-NPV-payback advantage-disadvantage sordu, projeninin pay-back periodunu sordu, vs.

Cem'le aynı gün girdik, essay kısmında ona da birebir aynı sorular gelmiş.

Dediğim gibi test kısmı çok süpriz değil, çokça örnek çözüldüğü için yapılıyor ama essay kısmı zorlayıcıydı, özellikle vakit konusunda sıkıntılı. Klavyesi ingilizce klavye noktası, virgülü, bölme işareti ayrı yerlerde, o bile yazarken vakit kaybettiriyor.


Herkese iyi günler.

Hiç yorum yok: