5 Haziran 2014 Perşembe

Yeni Part2 | Sinem Sekkin'den

Merhaba,

Sınava 4 Haziran 2014 itibari ile İzmir’de girdim.

Sınava başlamam biraz olaylı oldu, sanırım İzmir’de CMA sınavına ilk giren ben olabilirim, sisteme tanıtma konusunda uzun bir sıkıntı yaşadılar ve 10’da başlamam gereken sınava ancak 11.10’da başlayabildim.

Dolayısı ile ne kadar geç başlarsan enerjin o kadar erken tükeniyor mantığı ile benim için zorlu bir sınav süresi oldu. Ancak İzmir olduğu için sınav salonu kalabalık değildi, dolayısı ile rahat bir ortamdı.

Multiple choice kısmı bence gleim sorularına göre daha makul sorular. En azından şıklar arasında seçim yapma durumunda kaldığında (yorum sorularında) cevap kendisini bence daha kolay gösteriyor. Sorularda çok fazla market price sorusu vardı, stock değerini hesaplatan undervalued overvalued vs gibi. Yine bu stock price ile ilgili margin of safety kavramı vardı. IFRS de hangisi US GAAP de hangisi gibi sorular vardı, sanırım 2 yada 3 USGAAP IFRS sorusu vardı. Rasyo soruları kolaydı. Genel olarak sınav süresi yetişiyor multiple choice kısmında.

Essay kısmında toplam 2 soru altında 4+5 toplam 9 soru vardı. Bunlarında bazılarında a-b gibi ek başlıklar sormuşlardı. Case de ki olayda risklerin neler olduğunu, operational strategic ve financial risk tanımlarını, bunlardan korunmak için ne gibi yöntemler kullanılabileceğini vs soruyordu. İkinci soruda ise IRR hesaplama, buna göre proje seçimi, NPV ve payback e göre nasıl karar verileceği gibi küçük hesaplamaların olduğu soru çıktı. Ancak essay kısmında zaman biraz sıkıntılı yetişiyor. Ben 9. Soruyu yaparken sürem bitti, münkünse essay öncesi araya çıkmamak en iyisi, yazarken de hızlı düşünüp yazmak lazım, biraz vakit kaybı yaşanıyor ister istemez.       

Herkese başarılar.

Sinem


Hiç yorum yok: