6 Ocak 2015 Salı

Yeni Part2 | Efe Can Tuğbay'dan

Merhabalar,

5 Ocak 2015'te Part 2 - Financial Decision Making sınavına girdim, geribildirimlerim şöyle :

Multiple Choice:

1) Öncelikle genel olarak sayısal çok az soru vardı, neredeyse yüzde 80'i sözel çıktı.

2) CVP kısmından multi product kısmından iki tane çıktı, basic calculation dan çıkmadı. Target hesaplama da çıkmadı.

3) Tahvil'den sadece bir soru çıktı ve hesaplama yoktu.

4) IMA'nın etik kurallarından belki 7 tane çıktı, örneklere göre controller ne yapmalı ya da hangi ilkeyi ihlal etti tarzındaydı.

5) Basit olarak quick ratio nedir current ratio nedir çıkmadı. Onun yerine total liability 800,000 dolar ise ve quick 1,2 current 1,4 ise  inventory ne kadardır gibi bir soru çıktı.
6) Make or buy dan yaklaşık 3 ya da 4 tane çıktı, özellikle bu durumlarda fixed costların relevant olup olmamasının çok önemi var. Sürekli fixed costu "almak mı lazım almamak mı lazım" tuzağına zorladı.

7) WACC'den bir tane çıktı, klasik gleim sorusuydu, tek bilinmesi gereken verilen tax rate ile long term debt'in maliyetinin tekrar hesaplanması.

8) NPV ve IRR'dan gleim da pek görülmeyen tarzda yorum soruları çıktı, hesaplama olarak sanırsam 3 ya da 4 tane NPV çözdüm. IRR'dan bir tane yüzde bulma sorusu çıktı.

9) Discounted payback period'dan sanırsam 4 tane çıktı, normalde gleimde pek soru çıkmaz gibi geliyor, ama bana 4 tane çıktı.

10) Lockbox sistemi implementasyonu için başabaşa gelmek istersek tahsilatlarımızı kaç gün hızlandırmalıyız gibi bir soru çıktı.

11) Hisse senedi değerlemesi ile ilgili 2 tane çıktı, örneğin hissenin değeri şu anda 50 dolar diyor. Her yıl %10 değerlenmesi bekleniyor ve %10 da dividend veriyor. Bu durumda bugünkü değeri nedir gibi bir soru çıktı. Yani 50 doları 5 kere 1.1'e bölerseniz de rakamı buluyorsunuz, şıklarda var, fakat bir de dividendi de katmanız gerekiyor. Bu nedenle bu konuya iyi bakılması gerektiğini düşünüyorum.

12) Çok basit olarak beta budur, market beklentisi budur ve de hazine tahvili beklentisi budur, hissenin required rate of returnünü bulunuz gibi bir soru çıkmadı.

13) Bankruptcy, DuPont , Economic order quantity, forfeiting, factoring, coso, merger tipleri, fraud gibi sorular çıkmadı. 

14) Riskle ilgili operational risk mi, strategic risk mi, financial risk mi gibi sorular çıktı 4, 5 tane.

15) Gleim'daki enflasyon, fx değerinin appreciate olmasıyla ilgili Swiss watch, US dollar arasındaki ilişkiyi değerlendiren sorunun aynısı çıktı.

16) Envanterle ilgili carrying costu soran bir soru çıktı.

17) Kredili yapılan bir alım satımın working capital ve ratiolarla ilgili azaltır değiştirmez gibi şıkları olan 3 soru çıktı.

18) Bir tane ROCE hesaplama çıktı.

19) ERM risk modelling ile ilgili bir soru çıktı.

Essay

1) İlk soru bir medikal firmanın target price hesaplaması ile ilgiliydi. Soruya göre halihazırdaki ürünler %65 opertaional kar bırakıyor, yeni ürün ise %45,50 arası bırakacak. Siz de controller olarak şirketin prensiplerine göre az kar bırakan ürünü CFO'ya raporluyorsunuz. CFO da sizin önerinizi dinlemiyor ve 1 m $ dolarlık yatırım yapılacağını ve hemen NPV hazırlamanızı istiyor.

Sorular:
*Target pricing ve target costing nedir açıklayınız.
*Bu şirket target pricing yerine başka hangi pricingi kullanabilirdi ve neden ?
*Controller olsanız CFO sizi dinlemediği için ne yapmanız gerekirdi, IMA etikleriyle bağlantısı ?

2) İkinci soru da bir acquisition yapılacak, A firması B firmasının bütün hisselerini alıyor.

Sorular:
*Yeni EPS ne olur ?
*Yeni EPS nin sonucunda şirketin hisse değeri azalır mı artar mı ?
*Non financial aquisition için 3 örnek veriniz.

Bunun dışında sınava girmeden önce normal sıralarda olan kulaklıkların dışında, kulak içine de takılan tıpalardan istedim. Çünkü ilk sınavda yanımdaki kız klavyeyi kırmaya çalışıyodu essay yazıcam derken. Şişli de vermediler, kendiniz getirin yani evden rahatsız oluyosanız sesten ...

Herkese başarılar diliyorum, sevgilerimle ...

Efe Can

Hiç yorum yok: